Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

TOPLUMSAL KAVGALAR BAŞLIYOR!

Gaziantep bir işçi kenti bildiğimiz üzere!.. Bakınız, haftalardır, OSB’lerde değişik değişik fabrikalarda işçiler eyleme başladı.

İşçi haklı, çünkü geçinemiyor.

Daha bir ay önce, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük zammını alan işçiler neden daha fazlasını istiyor acaba?

Normal şartlarda yüzde 50 zam alan işçinin bayram etmesi gerekmez mi?

Ama etmiyor. Aksine “bu bana yetmez” diye, daha fazlasını istiyor!

Patron, kendi açısından haklı. Onlarda “Hükümet, bizim cebimizden, asgari ücreti artırıp, bizi işçi ile karşı karşıya getirdi. Bir işçinin maliyeti 6 bin lirayı geçti” diye feryat ediyor!…

Tablo hiç iç açıcı değil… Gözüken bir şey var, o da çalışma barışının bozulduğu ve toplumsal kavga ve çatışmaların yaşanmaya başladığı… Bu kavga hiç kimseye bir fayda getirmeyecek ama karnını doyuramayan, çocuğunu okula harçlıksız gönderen bir babaya da kimse “geç makinanı başına çalış” demesin!..

Kavgaların ana sebebi, çarşı pazardaki tablo!..

Geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yılın ilk ayında da hızını artırarak devam eden zam yağmuru, orta direğin belini büktü resmen!.. İğneden ipliğe her şeyi zamlı alan vatandaş, Şubat ayında gelen elektrik, doğalgaz ve su faturalarıyla duman oldu!..

Çarşı-pazarda neye l atsanız ateş pahası!.. Esnafın işleri yüzde 50-60 oranında azaldı. Dükkan kirasını karşılayamadığı ve sattığı ürünü yerine koyamadığı için kepenk kapatan esnaf sayısı bir hayli fazla!..

Artık vatandaş, bir ürün alacağı zaman, önce fiyatını soruyor. Sonra ince bir hesap yapıp, önceden kilo ile aldığı sebzeyi, şimdi sayı ile tek tek alıyor!..

Ne yapsın?

Tezgahın önünden geçemiyor yoksa!..

TÜİK’e bakarsanız, fiyatlar öyle vatandaşın abarttığı gibi değil ama ortada bir gerçek var ki, cebimizdeki para, pazarın ateşini söndürmeye yetmiyor!..

Artan hayat pahalılığı ülkenin en temel sorunu olmaya devam ediyor. Bu ateşi söndüremezseniz, yangın dalga dalgayayılacak bunu da bilin!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz