Gülşah SERT

Gülşah SERT

Trafikte ne ararsanız var!

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisi olan Gaziantep, bütün büyükşehirler gibi tam bir trafik keşmekeşi içerisinde.

Hepimiz Gaziantep’te yaşıyoruz. Neyin ne olduğunu, trafikte sinirlerimizin nasıl bozulduğunu, trafiği bu hale getirenlerin aslında ömrümüzden zaman çaldıklarını falan anlatmaya gerek yok.

Trafik sorununun sebeplerini irdelemeye de çok gerek yok. Zaten yetkili yetkisiz herkes sebepleri biliyor.

Ancak benim merak ettiğim konulardan biri trafikteki ağır vasıtalar meselesi...

Bildiğim kadarı ile bütün büyükşehirlerde olduğu gibi Gaziantep’te de mesai saatlerinde ya da en azından iş giriş çıkış saatlerinde ağır vasıtaların şehir içi trafiğe girmesi yasaktır.

Kamyon, tır, vinç, iş makinesi, beton mikserleri... Günün her saatinde trafikte ne ararsanız var?

Bunu engellemesi gerekenlere soruyorum? Ne yapıyorsunuz bu konuda? Mesela yasaklara uymadığı için bu sene kaç ağır vasıtaya ceza kestiniz? Kaç kez ağır vasıtalara şehir içinde trafiğe çıkma izni var mı diye uygulama yaptınız?

Zaten arap saçına dönen trafiği belki birazcık rahatlatacak olan yasaklar uygulanıyor mu? Uygulanıyorsa eğer bu araçlar trafiğe çıkma cesaretini nereden buluyorlar?

Bu konuda kendisini sorumlu hisseden var mı?

OTOBÜS MÜ?

Otobüs dedik ama hakkını yemeyelim. İşin içerisinde minibüsler de var. Bu iki grup Gaziantep trafiğinin yüzde 70’i...Allah’ı var hepsi de çok iyi şoförler...

Öyle ki hemen hepsi tek elle otobüs kullanıyor. Duraktan çıkıldığı anda elin biri telefonda çünkü...Diğer elle hem direksiyon tutuyor hem vites değiştiriyor hem trafikteki diğer şoförlerle kavga ediyor… Kapıları açıp kapıyor. Bir yandan da yolculara laf yetiştiriyor. Hatta bazen çay ve sigara içip üstüne bir de dürüm yiyor. Tüm bunları yaparken de kırmızıda geçmeyi asla ihmal etmiyor. Biz defalarca yazdık. Ne Emniyet ne de Belediye bu derde derman olmadı, olamadı.

Lütfen ve rica ediyorum. Çok kötü bir olay yaşanmadan, şu şoför arkadaşlara sadece iki elleri olduğunu birileri hatırlatsın. Şehir içindeki hız sınırlarını, ağır vasıtaların ve toplu taşıma araçlarının uyması gereken kuralları, kırmızı ışıkta durulması gerektiğini falan birileri öğretsin...

Ama bir an önce öğretsin yoksa çok geç olacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz