Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

TROLL-MROLL!..

Sosyal medya kullanan herkesin görmeye alışık olduğu tipler var. Troll deniyor adlarına… İnternetin her türlü mecrasında rastlamak mümkün. Trollük için kimileri, korkak insanların kendini cesur hissetme sanatı da diyor.

Urban sözlüğünde birkaç farklı açıklaması olan troll teriminin en beğenilen açıklaması son derece çarpıcı…

- İnternette olmanın verdiği rahatlık ile kötülük yapan, adeta ipi salınmış bir saldırgan gibi sarkastik ve küçümseyici bir söylemle masum insanlara saldıran kişi!..

Wikipedia ise şöyle bir tanım getirmiş…

- İnternet’te insanların keyfini kaçırmayı ya da münakaşa çıkarmayı amaçlayan kişi

Birazcık araştırdım. Her internet trolünün farklı bir hikayesivar. İlgi yetersizliği, depresyon, öfke, kıskançlık, narsistik kişilik bozukluğu veya başka duygusal sorunlar bunlardan bazıları… Sahte isim ve fotoğrafla kendini kamufle eden trollük için korkak insanların kendini cesur hissetme yöntemi de denilebilir. Çünkü gerçek hayat ile yüzleşmek, bunlar için yıkıcı bir durum ortaya çıkartabiliyor.

Troller, sürekli gizlenerek sorun yaratmaya çalışır. Mümkün olan her durumda öfkeli ve yıkıcı tavırlar sergiler. Birbirini anlama ve kendi görüşlerini aktarma gayretinde olan troller, bazen korkunç e-postalar yazarak insanları rencide etmeye de çalışır.

Aslında “internet trolü” mitolojideki “troll” adı verilen yaratıktan esinlenilerek türetilmiş bir kelime.

Peki bu tiplerle nasıl mücadele edeceksiniz.

Bir troll tarafından provoke edilmek istendiğinizi fark ederseniz yapabileceğiniz en iyi şey görmezden gelmek. Bunu yapan kişilere sinirlenmek ve zaman harcamaksa yapılabilecek en kötü şey olarak ortaya çıkıyor. Onların söylediği hiçbir şeyi kişisel algılamayın.

Bunu yapan kişinin gerçekten acı çekmekte olan ve kendisini iyileştiremeyeceğini bildiği için buna duyduğu öfkeyi başkalarına yansıtan çaresiz bir insan olduğunu hatırlayın.

Böylece ona kızmaz ve bu anlamsız ve tahrip edici oyunu oynamak zorunda kalmazsınız. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz