Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Turizm şehri olmak

Birkaç yıl öncesine kadar Gaziantep bölgenin turizm merkezi haline gelmiş, hatta yurtdışından gurme turları bile başlamışken bir anda işler tersine dönüverdi.

 

Hatta bırakın Gaziantep’i, yapılan turlarda Şanlıurfa, Mardin gibi doğuya uzanan güzergahta müthiş bir turizm hattı oluşmuştu.

 

O dönemde röportaj yaptığımız turizm sektörü temsilcileri Gaziantep’in yurtiçinde yeteri kadar tanınır hale geldiğini ve bundan sonrası için tanıtımın yurtdışına yapılması gerektiği noktasında görüş belirtmişlerdi.

 
Öylede oldu aslında, Gaziantep mutfağı UNESCO tarafından dünyanın sayılı ve tescilli mutfakları arasına girme başarısını gösterdi.

Gaziantep mutfağını duymayan kalmadı.

Ama talihsiz bir döneme de denk geldi belki.

Gaziantep’te olmasa da yakın bölgede terör olaylarının arttığı, sınır hattının adeta kaynadığı bir dönemde Gaziantep, hem mutfağıyla hem bölgedeki sıkıntılarla konuşulmaya başlandı.
Gerçi UNESCO başarısı gelmese, Gaziantep böylesi bir dönemde adını mutfağıyla, kültürüyle duyurmasa bölgedeki gerilimden dolayı daha büyük önyargılara da maruz kalabilirdi.

Bölge adına sıkıntılı bir dönemde mutfağımız ön plana çıktı ve Gaziantep’in ve bölgenin zengin kültürel mirasını ortaya koydu.

Ancak talihsizlik dedim ya, gastronomi tescili; şehre olan ilgiyi ve turizmi canlandırması beklenirken, maalesef geçmiş yıllardaki hareketliliği de göremez olduk.

 

Önceden havaların ısındığı bu zamanlarda restoran ve otellerin önünde gördüğümüz tur otobüslerini maalesef bugünlerde pek göremiyoruz.

 

Turizm acentaları da şehre gelen turist sayısının ciddi oranda azaldığını dile getiriyor.

Elbet bunlar da aşılacak, gastronomi şehri olmanın semeresi de alınacak ama biraz zaman alacak gibi görünüyor.

 

Ama biraz daha kendimizi ifade etmeye, şehrin güzelliklerini, tarihi dokusunu daha iyi anlatmaya ihtiyacımız var.

 

Bunda da ilgili kurumlar, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve hatta bireylere kadar görevler düşüyor.

 

Turizm noktasında benim kanaatim, şehrin kendini yeteri kadar ifade edemediği yönünde.

 

Gaziantep’in artık sanayi şehri olduğu kadar turizm şehri olduğunu, önce kendimizin özümsemesi, kabul etmesi ve buna göre hareket etmemiz gerekiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz