Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

Türk futbolunun geleceği gençlikte

Milli ara bitti, lig kaldığı yerden devam ediyor. Şampiyonluk yarışında olan takımlar ve kümede kalma savaşı veren takımlar açısından maraton son sürat devam ediyor.

Orta sıralarda bu iki mücadelenin arasında gidip geliyor. Kimi takım Avrupa’ya gitmek için kimi takımda küme hattından uzaklaşmak açısından biraz daha rahat diyebilmek isterdim. Fakat, Süper Lig’de rahat takım diye bir şey yok.

Ligin başında üst sıralarda yer alan takım ikinci yarıda kendisini küme düşme potasında bulabiliyor. Yada lige alt sırada başlayan ekip ikinci yarıda Avrupa’ya kalmak için mücadele edebiliyor.

Süper lig aslında bu konuda çekişmeli bir lig izlenimi veriyor. Avrupa’daki çoğu ligdeki gibi her yıl aynı takım şampiyon olmuyor. Bu yüzden ligimiz çok renkli. Şöyle bir şey daha var; şampiyonluk yaşamış bir takım hiç kümeye de düşmemiştir.

Ama baktığınız zaman en iyi liglerde bile böyle bir şey yok. Buna rağmen, Şampiyonlar Lig’inde ve Avrupa Lig’in mücadele eden takım sayımız her yıl hemen hemen aynı. Sayı düşüyor ama artmıyor. Kaliteyi veya iyi oyuncuyu yabancı transferde aramak ne kadar doğru tartışılır.

Belki de genç oyunculara ve yerli oyunculara çok az şans verdiğimizden, Avrupa’da başarılı olamıyoruz. Türk futbolu gençlere şans vermediği sürece ileriye gidemeyecektir. Bu acı bir gerçek..

A Milli Takımın, Moldova karşısında sergilediği oyun takdir topladı. Gençlerin sahada verdiği mücadele ve iyi oyun son yıllarda özlediğimiz futboldu. Demek ki şans verildiğinde gençler kendini gösterebiliyormuş. Her ne kadarda geç kalınan bir durum olsa da bundan sonrası için gereken adımlar atılmalı.

Bülent Uygun’un, “Türkiye yabancı çöplüğüne dönmüş” sözü kulaklara küpe edilmeli. Bu söz üzerine çok tartışılır. Özellikle Anadolu kulüpleri, gerekirse bu sözü kulübün bir yerine assınlar. Her yabancı oyuncu yetenekli veya başarılı değildir. Boşa yapılan transferler ve boşa harcanan paralar ile başarısızlık kaçınılmaz oluyor.

Türk futbolunun geleceği gençlerdir. Gençlik geleceğimizdir..

Gerekli adımlar atılmazsa yada geç kalınırsa, ülke futbolu içinde yabancı transfer yapmak zorunda kalacağız..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz