A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

ÜNİVERSİTELER NE GETİRDİ

Bu soruyu Gaziantep’te sorsak cevap olarak sanırım en çok stüdyo daire cevabını alırız. Gaziantep’in en çok gelir getiren, en çok para dönen sektörünün emlak olduğunu düşünürsek stüdyo daire cevabına hiç de şaşırmamanız gerek.

Gaziantep’te şu an 2 adet vakıf olmak üzere toplam 3 adet üniversite eğitim öğretim yapıyor. Yakında toplam 5 olacak üniversite sayısı ile  üniversite şehri olmaya aday görünüyor. Gaziantep buna hiç de hazırlıklı değil. Daha doğrusu buna hazır olmaya ihtiyaç hissetmiyor. Zaten Türkiye’nin 6. büyük ekonomisi olarak gelir seviyesi bölge illerinden hayli yüksek olan şehir, üniversiteden kaynaklanan ekonomik getiriyi göz ardı edecek güçte bulunuyor. Oysa üniversitelerin şehre katkıları ne stüdyo daire ile ne de cafe açmakla ölçülebilir. Üniversitelerin bir kente bırakacakları en önemli getiri sosyal ve kültürel olarak bırakacakları izlerdir. O izler ki bir şehrin havasını değiştirir, o şehrin önemini arttırır, bakış açılarını değiştirir. Bir üniversite, bulunduğu şehir için; insan kaynakları, bilgi, eğitim, iş ve sosyal hizmetler konusunda önemli bir kaynaktır. Türkiye’de üniversitelerin şehre kattıkları değerlerin görülmesi açısından en güzel örnek Eskişehir’dir

Şehirde bulunan Anadolu Üniversitesi ve 1993’te bakanlar kurulu kararı ile kurulan Osmangazi Üniversitesi ile küçük, şirin bir Anadolu kasabası olan Eskişehir hızla vizyon kazanmış yeni bir çehreye kavuşmuştur. Bu değişim sadece öğrencilerin yarattığı ekonomik hareketlilikten değil aynı zamanda üniversitelerin şehrin sosyal hayatına kattığı sosyal ve kültürel etkiden kaynaklanmaktadır. Daha sonra üniversite kökenli yöneticilerin şehrin yönetiminde söz sahibi olmasıyla beraber Eskişehir marka kent olmak yolunda önemli başarılar elde etmiştir.

Aynı şekilde Konya da Eskişehir gibi üniversitelerle beraber büyümüş sanayi şehirlerimizden biri. Her iki Büyükşehir de sanayisi gelişmiş, Anadolu’daki önemli lokomotif şehirlerimizden olmasına rağmen üniversitelerin katkılarını bir yana atmamış yatırımlar üniversite ile paralel yürümeye başlamıştır.

Peki Gaziantep’teki üniversiteler şehre ne getirdi? Stüdyo daire, bolca cafe, üniversiteye yakın arazilerde fiyat artışı.

Ya da Gaziantep üniversitelerden ne almak istedi? Ucuz istihdam,  tıp fakültesinde tedavi, üniversiteli sevgili.

Sanayisi ve son dönemde yapılan yatırımlarla turizmde de adından konuşulur hale gelen Gaziantep üniversitelerin önemini göz ardı etmemeli. Yerel yöneticiler ve üniversitelerin yönetimi bu konuda işbirliği yapıp Gazianteplilere kültürel anlamda bir şeyler katmalılar.

Belediyelerin tek başlarına düzenledikleri festivaller, konserler, oturumlar; üniversitelerin desteği ve akademik birikimi ile çok daha ses getirecek, daha fazla  katılım sebep olacaktır.

 

SURİYEDEN MİSAFİR VAR

Suriye’de başlayan iç karışıklıktan dolayı Türkiye’ye kaçan Suriyeliler, çevre illerde olduğu gibi Gaziantep’te de ikamet ediyorlar. Bu konuda hem belediyeler hem de çeşitli sivil toplum örgütleri çok hassas davranıp ellerinden gelen yardımı esirgemediler. Hatta kişisel olarak tanıdığım birçok kişi birer sivil toplum örgütü gibi davranıp, tüm işlerini bir yana bırakarak yardım toplamaya, topladıkları yardım malzemelerini dağıtmaya çalışıyorlar.

İşin diğer tarafı ise çok acı. Ülkelerinden kaçırdıkları 3-5 parça kıyafetle kendilerini Türkiye’ye zor atan Suriyelilere 200-300 tl etmeyecek evlerini 1.000 tl ye kadar kiraya veren kira ücretini de peşin alan fırsatçılar türedi. Son yıllarda çokça kullanılan krizi fırsata çevirmek sözünden umarım bunu anlamamışlardır. Beşar Esad’ın haklılığı ya da haksızlığı, dış politika, hükümetin Suriye tutumu ne olursa olsun savaştan kaçıp kapımıza gelmiş insanlara yardım etmek hem insanlık görevidir. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz