A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

Unutulan bir gerçek deprem!

17 Agustos 1999 yılında millet olarak kabusu yaşamıştık. Bu kabus bize öksüz çocuklar, sakat kalmış insanlar, evsiz aileler ve yıkılan hayaller bırakmıştı. Üzerinden çok zaman geçmedi ama alınacak önlemler tek tek unutulmaya başlandı. Tüm Türkiye’de kentsel dönüşümden bahsedilirken uygulama ancak lokal bölgelerde yapıldı. O da maalesef çoğu yerde arsa rantına gitti.

2016 yılında Gaziantep’in % 70 i hala gecekondu. Yani ortalama bir rakamla 1 milyon 250 bin kişi her gün hayati bir risk taşıyor.  Bir 17 ağustos daha yaşamamak için alt yapı çalışmalarının ve kentsel dönüşümün bir an önce yapılması gerekiyor. Tüm Türkiye’de örnek gösterilen Şahinbey Belediyesi kentsel dönüşüm planının bir an önce genişletilmesi lazım.

Yalnız kentsel dönüşüm şimdiye kadar hep estetik açıdan bakılarak yapıldı. Havaalanından şehir merkezine kadar olan bölümde ön taraflar kentsel dönüşüme uğrarken arka kısımlar kendi kaderine terkedildi. Öyle ki boşluk kalan kısımlar da reklam tabelaları ile örtülmeye çalışılıyor. Neyi, kimden saklıyorsunuz? Oralar kapatılınca şehrimiz modern mi oluyor? Uçaktan bakanlar için nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz? Zira Gaziantep’in uçaktan görüntüsü vasat bir Ortadoğu şehrine benziyor.

Kentsel dönüşüm bir an önce yapısal kaygılar göz önünde bulundurularak yapılmalı.

SOLA DÖNÜŞ YASAĞI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırmış olduğu ulaşım master planını büyük bir merakla bekliyordum. Planın şehre yaşanabilir bir trafik akışı sağlayacağını umarak hata yaptığımı anladım. Plan sonunda büyük kavşaklar yeni raylı sistemler beklerken yasaklarla karşılaştık. Her aracın gideceği yere daha uzak yollardan gitmesi ile birlikte trafikte daha uzun kalması trafiği rahatlatmak yerine daha karmaşık hale getirecektir.

Bu yasakların daha iyi incelenmesi ve daha çözüm odaklı olması gerekiyor. Yasak zihniyeti ile hareket etmek ancak belediyenin yükünü hafifletir, halkın değil.

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz