Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

ÜRETENE BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ

Gaziantep şehri milli mücadele döneminden bu yana tarih boyu üretmiştir… Üretmek şehrin genlerinde var bunu herkes bilir!..

Öyle zamanlar oldu ki, bu şehrin “siz nasıl olsa üretiyorsunuz, kendi kendinize yetiyorsunuz” diye cezalandırıldığı dönemler bile oldu.

Üstelik hükümet eliyle yapıldı bunlar!.. Teşviklerden yararlandırılmadı mesela!

Ama bu şehir üretmekten ve üretmek düşüncesinden hiçbir zaman vazgeçmedi.

Üretimin önüne şimdi de engeller çıkartılıyor, görüyoruz. Üretim maliyetleri o kadar çok arttı ki, neredeyse “üretmeyin artık” deniliyor işletmelere!..

Üretim maliyetine eklenen her artışın vatandaşın cebinden çıkacağını saymıyorum. Gelişmiş ülkeler, üretimin önünde hangi kolaylık varsa onunla ilgili yasal düzenlemeler yaparken, bizde uygulanan yöntem kabul edilebilir değil, bunu ifade etmek istiyorum.

Bakın bu şehir, dünyanın dört bir tarafına, adı sanı duyulmamış, haritada yeri belli olmayan ülkelere ürün satıyor. Ama gelin görün ki, üreten de, beyaz yakalılar da, alın teri döken işçi de mutlu değil.

Çalışan, aldığı ücretle ayın sonunu nasıl getirebileceğini kara kara düşünüyor. Aldığı asgari ücretle geçinemiyor çünkü!..

Oda Başkanı, Dernek Başkanı, sivil toplum örgütleri mutsuz!..Mutlu olamayınca da ne kadar üretirsen üret, ne kadar proje yaparsan yap, yüzün gülmez!..

Tüm bu saydığım sorunları çözmek bir anda mümkün değil elbette ama üreten insanlara bakış açısı değişmeli önce…

Eğer bu değişim başlarsa belki bir şeyler düzelmeye başlar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz