Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

VİCDANİ BİR MESELE ANCAK!

Sayın Valimiz Davut Gül, Gaziantep’e gelen Katarlı gazeteciler aracılığıyla, Katar iş dünyasının kentimize yatırım yapmaları çağrısında bulunurken, Suriyelilerin sayısıyla ilgili istatistik bilgiler paylaşmış. Rakamlar dikkatimi çekti. Türkiye’deki toplam 3 milyon Suriyelinin yaklaşık yüzde 15’ini Gaziantep tek başına barındırıyor veya başka bir tabirle misafir ediyor.

Gaziantep’teki kayıtlı Suriyeli sayısı 435 bin… Kayıt dışılar da olduğunu kabul edersek, 450 binin üzerinde… Bu şehrin Suriyeli yükünün çok fazla olduğunu sık sık dile getirenlerdenim. Açıklanan rakamlar da bunu doğruluyor.

Gaziantep insanı, misafirleriyle ekmeğini, aşını, işini paylaşmaya devam ediyor. Hatta daha da fazlası var. Okulunu, hastanesini paylaşıyor. Suriyelilerin yaşadığı ağır koşulları da görüyor ve üzülüyorum. Ancak kabul edelim ki; bazı hizmet alımlarında, Suriyeli olmak daha avantajlı hale de gelebiliyor.

Sayın Valimizin de dediği gibi, bu mesele, insanlığın vicdanını yaralayan bir mesele. Türkiye’de hesapsız bir şekilde kapılarını açtı. Ancak 8 yılın sonunda, geldiğimiz yer, Türkiye maalesef yalnız kaldı. 1-2 ülke dışında, Suriye halkının derdini dert edinen hiçbir ülke yok.

Evet, Türkiye bu yükü çekiyor ama 81 il arasından Gaziantep’in yüzde 15’in faturasını tek başına ödemesi, ne kadar vicdani acaba?

Tamam; misafir diyoruz ama misafirlik bir yere kadar. Burada yaşayan insanlardan daha fazlasını beklemek yanlış olur. Madem, ülke olarak, bir fatura ödeyeceğiz. Ya eşit ödeyelim, herkes elini taşın altına koysun, ya da Gaziantep ve O’nun durumundaki Hatay, Şanlıurfa, Kilis gibi illere daha fazla imtiyazlar tanınsın. Mülteci barındıran iller listelensin ve bunlara teşvik uygulansın. Örneğin vergi yükü azaltılsın. İstihdamda kolaylık sağlansın. Suriyeli esnaf ile bizim esnaf arasında haksız rekabet söz konusu. Esnafın vergi ödemelerinde indirime gidilsin. Şartlar eşit hale getirilsin. Dar gelirlinin elektrik-su-doğalgaz giderlerinde daha düşük tarifiler uygulansın.

Mülteci barındıran iller 8 yıldan bu yana gereken fedakarlığı yaptı. Üstelik bunu karşılık beklemeden yaptı. Bari bundan sonrası için, bu yükü azaltın. Azaltın ki şu dar günde gariban halk biraz nefes alsın.

Haksız mıyım?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz