Bora Kanevetçi

Bora Kanevetçi

Yan top zaafiyeti

Kadıköy’deki karşılaşmayla ilgili yorum yapmadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Acaba diyorum; İsmail Hoca Gaziantepspor’un değil de, Beşiktaş veya Galatasaray’ın teknik adamlığını yapıyor olsa, Fenerbahçe maçından bir gün önce çıkıp ta “ ben sonuna kadar Fenerbahçeliyim” diye bir açıklama yapar mıydı kameralara..

Eğer ilk yarıda ortaya konan futbol ikinci yarıda da devam etmiş olsa zaten açıklamaları yüzünden tepki alan İsmail Kartal bir anda taraftarın gözünde istenmeyen adam olacaktı.

Art niyetsiz ve tamamen doğaçlama söylenmiş olduğunu düşündüğüm bu cümleler Gaziantepsporlu’ların gözünde İsmail Hoca’yı taraftar ilan etmiştir.

Başakşehir karşısında kaybedilen ama alkışlanan motivasyon ve kazanma arzusu maçın ilk yarısında Gaziantepspor’da göze çarpmadı. Organizasyon eksikliğiyle rakibin üzerine gitme çabaları genellikle rakip yarı sahasının ortalarında son bulunca pozisyon falan da üretilemedi. Buna bir de Fenerbahçe’nin her atağında hele bir savuşturalım gitsin mantığı ve anlamsız telaş ta eklenince ortaya çıkan silik futbol ve yenilen bir golle soyunma odasına gidildi.

Bu karşılaşma da Fenerbahçe’nin mutlaka kazanmak zorunda anlayışında bir futbol anlayışıyla sahaya çıkması ve bunun sonucunda hücum yaparken kendi yarı alanında büyük boşluklar bırakması Gazaiantepsor için bir avantaj olabilirdi. Ama ilk yarıdaki anlamsız telaş bunun önüne geçti. Zaten Fenerbahçe’nin ikinci golü de Gaziantepspor’un golden sonra Fenerbahçe baskısı karşısında gösterdiği lüzumsuz dağınıklıktan geldi.

İsmail Hoca bu avantajın farkına varmış olacak ki; ikinci yarıya İlhan – Angan değişikliyle başladı. Angan’ın fiziki gücüne , ısrarla rakip oyuncunun üzerine gidebilme yetisi, Ghilas’ı da ateşleyince Gaziantepspor ilk yarıdaki ezik görüntüsüne son vermiş oldu.

Abdülkadir Kayalı’nın kendinden emin görüntüsü ilerisi için umut verirken, Muhammed’in kendisini her geçen gün geliştiren futboluna birazcık sakinliği ve aklını da eklemesi gerekiyor.

Gaziantepspor da teknik heyetin defansta hava hakimiyeti ve yan top zaafiyetine bir an önce çözüm bulması gerekiyor. Gol yollarındaki sorun uyum sorunu aşıldıkça halledilebilir diye düşünmekle beraber, eldeki kadroya bakınca defanstaki problem nasıl çözülür bilmiyorum.

Ha son bir şey daha; Gaziantepspor’un menfaatleri açısından İsmail Hoca’nın açıklamalarıyla ilgili sorunun kapanması gerekiyor olsa da hani demeden edemeyeceğim; “ e Hocam be atılan gol sonrası herkes sevinirken elin cepte sırtını dönüp kulübeye yönelmeyeydin ya”.. Bu kadar doğaçlama da insanları rahatsız ediyor.

 

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz