İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

YARATAN RABBİNİN ADIYLA OKU

"'Yaratan Rabbinin adıyla oku! İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!''(Alak-1/2)

Kuran-ı Kerim'in ilk emridir ''Oku!'' Okumak aydınlıktır, okumak ferahlıktır. Araştırmak, öğrenmek kutsal kitabın emridir. Evimize çekildiğimiz şu günlerde okuyalım. Ne olduğu çok önemli değil, hakikatı görmek için okuyalım. Sonlu bir dünyadan sonu olmayan rahat bir hayata kolay bir şekilde geçebilmek için okuyalım.

Günde ortalama 50 sayfa kitap okuyan biri haftada 350 sayfa, ayda 1400 sayfa kitap okumuş olur. Yine bu değerler ayda ortalama 4, yılda 48 kitap demek. Bu düzende kitap okuyan bir bireyin değişimini gözle görmek pek zor olmayacaktır. Dünyaya bakış açısını değiştirmenin en etkili ve en basit yolu okumaktır.

Okuyan bir insanın bir sorun karşısında neler yapabileceğini kestirmek zordur. Çünkü karşısına çıkan zorluğu nerde, hangi kitapta, hangi bakış açısıyla okuduğunu bilemezsiniz. O bir yerde kendi içinde o sorunla yüzleşmiştir zaten. Belirttiğim gibi sadece bu dünya için değil ahiret sınavı için de okumak gerekir. Dünya insana imtihandır, bu imtihanı geçmek için yapılacak olan ahiret sınavını kazanmak gerekir. Ama bu sınavı diğer sınavlardan farkı şu ki: sınavda kitabı açıp bakmak serbest.

Efendimiz(SAV) bir hadisine göre Allah'ın, ''İlmi isteyene, zenginliği istediğime veririm.'' dediği ifade edilir. Yani bu dünyada rahat yaşayabilmek için gerekli olan zenginliği kazanıp kazanamayağımızı bilmiyoruz. Kazansak bile bu zenginliğin bize ahireti kazandırıp kazandıramayacağını da bilmiyoruz. O zaman daha sağlam bir ipe tutunmak sizce de daha mantıklı değil mi?

Yazımı şu sözlerle sonlandırmak istiyorum:
''Ahireti talep edenin, ahiretle birlikte dünyayı da elde ettiğini çok gördük. Ama dünyayı talep edip de dünya ile birlikte ahireti elde edeni hiç görmedik.''
Kalın sağlıcakla.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz