Esin KORKUTAN

Esin KORKUTAN

Yaşama yol verelim

Birkaç gündür hastanede olmamdan kaynaklı göremediğim gerçekleri görüyorum. Mesela 112’nin gereksiz yere işgal edildiğini…

Hiç düşünüyorlar mı başı ağrıyan dişi ağrıyan başım döndü ambulans çağırayım. Bilmiyorlar ambulans onlara giderken aniden acil gerçekten acil bir durum olduğunda bir insanın ölümüne sebep olacaklarını. Ambulans taksi değil, ambulans özel araba değil, ambulans acildir. Üzerinde yazdığı gibi, çoğu insan okumuyor bilmiyor tabi. İnsan hayatını hiçe saymak bu kadar kolay olmuş. Diğer taraftan baktığımızda da İl Sağlık Müdürümüz Sn. Dr. Sadettin Yazı, 112 Acil Servis hattına günde 7 bin gereksiz çağrı geldiğine dikkat çekerek, vatandaşları duyarlı olmaya çağırmıştı.Saniyelerin bile ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştı.Fakat gereksiz çağrıların yazık ki önüne geçemiyoruz.

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, " Gaziantep’te 44 acil sağlık istasyonu, 81 ambulans ve profesyonel ekipler ile acil çağrılara, merkezde ilk 7 dakikada, kırsal alanda ise ilk 11 dakikada müdahale ediliyor. Sağlık ekiplerinin vakaya ulaşma oranı ise yüzde 90’ın üzerine çıkarılmıştır" açıklamasını yapmıştı.

Evet ne il sağlık müdürlüğümüzde problem var, ne sağlık çalışanlarında. Problem bilinçsiz vatandaşta yani bizlerde. Düşünün bir adam kafayı çekmiş ambulansı çağırmış, hastaneye gittiğinde ‘’Ağabey ben çalışıyorum sabaha kadar burada uyuyayım’’

Hastaneyi otel ambulansı da taksi sanmış. Keşke sadece bu olsa, bir de millet komuta kontrol merkezindeki arkadaşlarla kafa tutar olmuş. Hangi akılla yaparlar anlamış değilim ama caydırıcı önlemler alınması şart diyorum.

112 hızır acil demiyor muyuz? Yollarda pankartlar görmüyor muyuz, kampanyalar yapmıyor muyuz? Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 Acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. Onun için diyoruz ki’’Yaşama yol ver’’

Bu kampanya Sağlık Bakanlığı tarafından, toplumsal farkındalığın yaratılması ve trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi düzeyinin artırılması için gerçekleşti sözde.

Fakat ne çare insanlar yine bencilce egoist bir şekilde hareket etmeye devam ediyorlar. Az evvelde söyledim mesele sadece trafik değil bilinçsizlik, pişkinlik. Ben yetkili mercilere ancak bir vatandaş olarak öneride bulunabilirim. Ben Devletin yerinde olsam suiistimalcilere cezayı keser, keseceğim bu cezadan ambulans yakıt ücretinden tutunda bakımlarına kadar bedelini düşer geri kalanını da suiistimal edilme hakkı olarak getiren 112 ekibine döner sermaye adı altında paylaştırırdım. Mesela 112’ yi arayıp hizmeti alan şahıs hastanede teşhis sonrası acil değilse geldiği mesafe kadar ambulansı işgal ettiği için ambulans kullanım bedeli ücretlendirilsin, ödesin bu ücreti. Böylelikle bir daha 112’yi ararken, kendisinin acil olup olmadığını iki kere düşünür! Burnu akan, üşüten, kırgınlığı olan, beli ağrıyan bir daha ACİL 112 AMBULANSINI kullanırken bu suiistimallerinin yanlarına kalmayacağını anlamış olurlar!

Saygılarımla...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz