Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

YAŞAMAK İÇİN KAÇ!

Türkiye'nin Suriye sınırındaki köylerde tam anlamıyla bir can pazarı yaşanıyor. 

 

Savaştan kaçan insanların, Kilis'in Elbeyli ilçesindeki köylerinde asker ile gece yarılarına kadar süren kovalamacılara tanık oldum. 

 

Geride bıraktıkları ailelerini görebilmek için sınır kapısından geçemeyen sığınmacılar, sınır hattındaki köyleri kullanarak mayınlı bölgelerden giriş-çıkış yapıyor.

 

Bu durumu suistimal edenler,  merkeze ulaşmaya çalışanları 100-200 TL'ye götürüyor.

10 kilometrelik yolu üst üste gitmek zorunda kalanlar, kaçmaktan başka bir çaresi olmadığı için bu parayı ödüyor.

 

Ödeyemeyenler,  ya sabahı bekliyor ya da yürüyerek ulaşmaya çalışıyor.

Fakat, merkeze ulaşamadan askere yakalanıyor.

İnsanı üzen bir durum ise; kurşunlardan kaçarak Türkiye topraklarına giren sığınmacılardan toprak bastı parası diye soygunculuk yapan insanların olduğunu duymam oldu.

 

Bayram ziyareti için gittiğim Kilis'in Elbeyli ilçesine bağlı Salhan mezrasında silah sesleri hiç susmadı. Ellerinde memleketlerinden getirdikleri erzaklarla kan-ter içinde kurşunlardan kaçarak Türkiye topraklarına gelen Suriyeli sığınmacılar, bu seferde Türk askerlerinde kaçıyor.

 


Kaçışlar esnasında insanın içini acıtan görüntüler oluyor. Macaristan'da polisten kaçarken bir kadın kameramanın çelmesiyle yere düşen sığınmacıyı unutun.

 

Buradaki görüntüler ondan daha acı. Babalarının elindeki valizin içinde 2-3 tane küçük beden, korku çığlıkları içinde , hava almakta güçlük çekerek yaşamak için dua ediyor..

 

Savaşlar kendi içinde bıraktığı yaradan çok kaçanları da yaralı gönderiyor. Öyle bir yara ki, vatansız, kimsesiz ve boynu bükük bırakıyor...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz