İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

YENİ YASAKLAR

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs nedeniyle yeni yasaklar geldi. Ülke genelinde açık alanlarda sigara içmek, yaşlı büyüklerimizin belirli saatlerde sokağa çıkması kısıtlandı. Bu yasaklar sadece bizim ülkemizde geçerli. Diğer ülkelerde uygulanan yasaklar, onlardaki vaka sayısı ve virüsün seyir durumuna göre değişiklik gösteriyor. Ama gelen yasaklar genel olarak aşina olduğumuz durumlar. Sokağa çıkma yasağı, işletme kapatma gibi yasaklar. Her ülke kendi durumuna göre önlemler getiriyor, herkes kendini koruma çabasında. Çünkü virüs hiç kimseyi ayırt etmeden her önüne gelene bulaşıyor.

Ülke yönetimlerinin aldığı önlemlerden ziyade herkes kendi önlemini almadığı sürece getirilen yasaklar hiçbir işe yaramayacaktır. Getirilen yasaklara yasak olduğu için değil, başka insanların canının yanmasına sebep olmamak için uyarsak, gelen yasaklar gerçek anlamda amacına ulaşmış sayılır. Çünkü devletin istisnasız bütün vatandaşları denetlemesi kısa vadade mümkün değildir. Böylesine zor bir zamanda da herkesin elini taşın altına koyarak sorumluluk alması gerekiyor.

Duymaya alışkın olduğumuz ama inanmak konusunda her seferinde yanıldığımız "aşı" iddialarının gün geçmiyor ki yenisi gelmesin. Her yeni günde yeni bir aşı bulundu iddiası görmek mümkün. Aşının bulunmasının, salgının neredeyse bir yıla ulaşmak üzere olduğu bu dönemde, bulunması zor bir aşı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü ortada yeni görülen bir hastalık mevcut. Öyle ki ortaya yeni çıkan bir hastalığa ilaç üretebilmek için öncelikle o hastalık hakkında araştırma yapmak, hastalığın ne olduğunu neyden kaynaklandığını bilmek gerekir.

İçinde bulunduğumuz bu sancılı süreci en az hasarla atlatmak için ülkemizdeki tüm birimler canla, başla çalışıyor. Verilen bu emekleri boşa çıkarmamak, kimsenin canının yanmaması ve en kısa sürede bu salgından kurtulmak için tüm kurallara tabiri caizse harfi harfine uymamız gerekiyor. Güç tedbirde.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz