A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

Yılmaz Özdil, kaçakçılık ve Kilis

Öncelikle Fırat Kalkanı Operasyonu ve öncesi, şimdi de Zeytin Dalı Operasyonu boyunca bu ülkede en büyük çileyi çeken şehir şüphesiz Kilis olmuştur.

Geçen haftaki köşe yazımda da belirttiğim gibi Kilis maddi manevi çok büyük zarara uğramış aynı zamanda da ‘vatan sağ olsun’ demeyi bir an olsun bırakmamıştır.

Fakat ne yazık ki bu kadar fedakarlığa karşı devletten yeterli desteği göremediği gibi Yılmaz Özdil gibi bazı yazarlar tarafından bir de aşağılanmıştır.

Yılmaz Özdil Sözcü Gazetesi’nde , 28 Eylül 2010 yılında Hürriyet Gazetesi’nde yazmış olduğu köşe yazısının başını ve sonunu değiştirip tekrar yazmış, Kilis’i pkklılara yardım ve yataklıkla suçlamıştır.

Bunu da Mekap marka spor ayakkabısı üzerinden işlemiş, Mekap marka spor ayakkabısının teröristlere ulaşmasını Kilisli sırtçılar tarafından yapıldığını dile getirmiştir. Fakat Özdil’in köşe yazısı incelendiğinde mantık hatası vardır.

Gaziantep’te fason olarak üretilen Mekap marka ayakkabıyı Kilisli bir tüccar neden İzmir’den alır? O zaman Gaziantep’in ilçesiyken ayakkabıyı İzmir’den getirip Suriye’ye satmak hangi tüccarın akılsızlığıdır.

Bir şey yazarken biraz araştırmak gerekir. Bir çamur atarken izi kalacağı yeri iyi bilmek gerekir.

Kilis hiç bir zaman ne terör örgütüne yardım ve yataklık etmiş ne de en zor zamanlarında ülkesine sırtını dönmüştür.

Fransızlar bile kurtuluş savaşında Kilislilerin vatan sevgisinden övgü ile bahsederken, Yılmaz Özdil’in şehrimize Fransız kalması ancak haddini bilmemesinden kaynaklanabilir.

Gelelim kaçakçılık meselesine; 37 yaşındayım orta yaşıma rağmen bu ülkede ne hayali ihracatlar, ne yolsuzluklar gördüm.

Askerin yemeğinden çalana, öğrenciye at eti yedirene, inşaattan demir çalana şahit oldum.

Merkezi Ankara’da, İstanbul’da olan şirketlerin tırlarının Öncüpınar Sınır Kapısı’na boş girip boş çıkıp kdv iadesi aldıklarını duydum.

Bir devletin dış borcunu kapatabilecek yolsuzlukların yıllar sonra deşifre edildiklerini okudum. Bazı büyük şirketlerin milyonlarca TL vergi borcunun bir kalemde silindiğini işittim.

Bir tarafta bunları yapanlar diğer tarafta ne devletin ne de özel sektörün 1 TL lik bile istihdama yönelik yatırımı olmadığı Kilis’te çocukları kimseye muhtaç olmasın diye, devletin verdiği izinle 5 kilo çay, 5 kilo şeker getiren adamlar. Sorarım size kim daha çok kaçırmış. Kim daha çok kaçakçı?

Yıllardır ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlarda ilk beşte olan Kilis’in kaçakçılığa ve işsizliğe olan bakış açısı açıktır. Yetiştirdiği bilim adamları, sanatçılar üst düzey bürokrat ve askerler şehrin aynasıdır.

Oğlunu askere gönderirken sazlı sözlü oturtma yapan bu şehirde tarımla uğraşan köylü vatandaşlar bile mekap ayakkabıdan çok asker botu giyer.

Hudutta nöbet tutmak her askere nasip olmaz, yüzyıllardır Anadolu’nun nöbetini tutan bu şehirden de hain çıkmaz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz