Psk. Alev Gamze Akbay

Psk. Alev Gamze Akbay

Yokluktan güvenle varlığa karışma cesareti

Tanıdın, inandın, güvendin… Erikson’a göre, insan hayatının ilk evresi ağzın ve duyuların hâkim olduğu oral dönemdir. Bu dönemin temel çatışması ise temel güvensizliğe karşı temel güvendir. Bebek bu ilk hayat evresini; ya temel güven sağlayarak ve kimlik duygusuna temel olacak bir benlik duygusu geliştirerek başarıyla geçirecek, ya da bütün hayatını olumsuz yönde etkileyecek bir temel güvensizlik yaşayacaktır.

Güven… Yoklukla varolmak mı yoksa yokluğa karşı varolmak mı? Yokluktan, hiçlikten boşluktan doğrulmak ve çıkabilmek için insan varlığının içinde taşıdığı gizil güce güven diyebiliriz. Aslında çare yokluluğa dönüş değil, güvenme cesaretindedir. Yokluktan güvenle varlığa karışma cesareti. Güvenme cesareti içinde! İnsan kendinden doğrulmadan bir başkasından doğrulamaz.

Güven insanın varlık alanına erişmesiyle farklı biçimlerde kendini gösteriyor. Bir duygu, bir davranış biçimi, bir tutum olarak yaşanıyor. Ötekiyle karışabilmen, yüz yüze gelebilmen, birlikte var olabilmen güven duygusu ile oluşuyor. Güvenle çık ötekinin önüne, ötekinin hiçliğine direnmeye çalış… Güven paylaşımdır ötekiyle, bir başına varamazsın ötekine! Güvenirsen uzatırsın kendini. Boşluktan geldim varlık alanına dedin mi hiç? Sahi sen güvendin mi?

Oysa böyle mi yaşanıyor güven dünyamızda? Güven yerine korku var. “İyi”, “ kötü” diyoruz, kimi değerleri yüceltiyor, kimi değerleri küçümsüyoruz. Neresindesin bunun? Sakınarak, zırhlarla, kuşkularla, korkularla, kaygılarla, yalancı güven duygularla, gafletle, uyurgezer biçimde yani tam öteki uçta uykusuz yaşıyoruz. Hadi bırak doğru bildiğin tüm yanlışları! Dürtüselliğini tepkisellikle desteklediğin eski “seni” savur uzaklara, baştan aşağı kuşanmış yeni “seni” kucakla. İnsan güven ile var olur unutma…

İnsanın kendine verebileceği en yegâne hediyedir güven. Belki de insan ne için yaşar sorusunun en esaslı cevabı. Güvenerek yaşamaya onca olanak varken yaşayamamış olmak ne acı. Ne dersin, sence de bulunduğun kıyıdan ayrılma vakti gelmedi mi? Limiti sonsuz onca meşru liman varken hem de…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz